Përurimi i figurës historike u zhvillua në Shtëpinë Muze të Dedë Gjon Lulit, ku morën pjesë qytetarë nga të gjitha trevat ku jetojnë shqiptarët në Mal të Zi dhe rajon. Njoftimi i VV Kërkesa që na bashkojnë në marshimin e 28 Nëntorit – Bashkim i kauzave. Për këtë arsye ka pasur kritika të …. Kjo trevë, me një sipërfaqe prej 2400 km katror më 1912, ka pasur një popullsi prej 50000 banorësh. Hidrografia e trevave shqiptare. com bluetooth radio rash bashkim hoxha sport news fair play Studio e Hapur te fundit minuta pas minute Koha për tu zgjuar Me zemër të hapur Shqiptarët për shqiptarët edi rama lulzim. Lajme nga Kosova dhe Trevat Shqiptare - Turqit E Maqedonisë Shprehen Kundër Zyrtarizimit Të Shqipes - Provokon Serbia me trenin e linjës Beograd- Mitrovicë: Ko. Do ishte mire te. Gjykatat në Serbi po i mbyllnin këto raste para se ti hapin, shumë medie po nxisnin sentimente anti-shqiptare, dhe komuniteti shqiptar u vë nën një presion të jashtëzakonshëm. Ndërsa, hoxha Irfan Salihu, përdorte gjuhën e Sheshelit duke thënë se trevat shqiptare ishin të banuara me turq. Përmbajtja e lëndësMësimi 1. Ti mbush ditën tënde me atë çfarë ke pasion, me atë çfarë vërtet të pëlqen dhe e poston dhe më pas kjo përkthehet në një vlerë monetare. Dhe në këtë rast, Serbia "paqësisht" mban përfundimisht në territor të saj trevat autoktone shqiptare, të cilat i mban padrejtësisht prej më. Në komisionin parlamentar për prokurorinë specialë në Maqedoni, Kaltrina Azizi mbrojti me vendosmëri sanksionimin e gjuhës shqipe si gjuhë të dytë të shtetit. Ndër të tjera, Gjanaj thotë se arrestimi i Haradinajt me një urdhër-arresti të lëshuar nga Serbia do t’i ngjante situatës ku Gjermania do të kishte lëshuar pas …. Në gjysmën e parë të shekullit XIX, në rajonin politik dhe autonom të quajtur Servi, nuk bënin pjesë trevat shqiptare në Kosovën e sotme, Novi Pazarit dhe Sanxhakun e Nishit. 20 Nentor 2006 Shkruan Eugen SHEHU. Tragjedia e tërmetit në Shqipëri bëri që festa e flamurit këtë vit të shënohej jo si zakonisht. Trevat shqiptare në Serbinë Jugore përfshijnë; tri komuna: Preshevë, Bujanoc, dhe Medvegjë, të cilat shtrihen në lindje të Kosovës. Në zgjedhjet parlamentare në Kosovë marrin pjesë më shumë se çdo herë tjetër, kandidatë me prejardhje nga trevat shqiptare në Serbi. Keshtu qe e han KRASTAVECIN serbe si me qen shqiptaro-Kosovare. Dhjetra qytetarë në kryeqytetin serb, Beograd, dolën në protestë kundër bukëpjeksave shqiptarë që ushtrojnë aktivitetin atje. Ai po ashtu ofroi përkrahjen edhe nga Dhoma Kombëtare Tregtare. 29 Trevat shqiptare IRJ te Maqedonise 152 5. Ne jemi ardhëria. Është e pabesueshme me çfarë shpejtësie mediat në trevat shqiptare po e demontojnë, po e shkatërrojnë vetveten. Intelektuale qe duhet te mblidhen nga gjithë trevat e Shqipërisë , njerëz qe kane studiuar ketë fenomen dhe qe propozojnë terapinë për shërimin e kësaj sëmundjeje. Trevat shqiptare ne Maqedoni shtrihen ne lindje te Rep. Viktimat janë të shumta. “Ju bëj thirrje të mos e lini për asnjë arsye pa e ushtruar të drejtën e votës suaj dhe ta mbështesni sa më fuqimisht Listën Shqiptare. (“Skllavërimi i femrës shqiptare përmes martesave me serb privilegj për Serbinë,”varr” për Shqipërinë! Shtutgard, Gjermani, Shtator 2011 ). I), nga i cili kemi dëshminë: “Kështu prej Jerusalemit rreth e përqark deri në Ilirik e kam kryer plotësisht detyrën time të përhapjes së lajmit të gëzueshëm mbi Krishtin”. Flamuri i përbashkët, himni kombëtar, historia e përbashkët, këngët popullore, gjuha, etj. Prodhimtaria shumë. Analizë me pasoja të rrezikshme të "marreveshjes Kosovë-Serbi“, në dritën aktuale të programit dhe shkrimeve Nga: Brahim Ibish AVDYLI: Në këtë analizë tonën do ta shqyrtojmë programin e tejkaluar të “Lëvizjes për Bashkim”, nga aspekti gjeo-strategjik dhe historik; dhe disa shkrime të tjera; pikërisht theksimet e dëmshme të në aspektin historik dhe ekonomiko-social. Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Peter Stano, tha se “kur flasim për normalizimin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, flasim për bisedimet e lehtësuara nga Bashkimi Evropian”. Ky projekt flet per gjithe hidrografine e ketyre trevave. -Gjysma e popullsië së vendit jeton aktualisht në një vend të ndryshëm nga vendi qe jetonte ne vitin 1990. Kemi nga Tirana, Kukësi, Lushnja, por kemi edhe nga Mitrovica”, ka thënë njëri prej protestuesve që shton se destinacioni i radhës do të jetë Shkupi. Sot në Maqedoni shqiptarët shënojnë 22 Nëntorin, Ditën e Alfabetit Shqip, i cili u unifikua 110 vjet më parë në Kongresin e Manastirit. Kjo përbën një shpresë për popullatën shqiptare autoktone në Serbi, se problemet e tyre tashmë do të kenë edhe një zë më të fortë për t'u përcjellë në forumin më të lartë politik. Sanxhaku i Nishit së bashku për dallim nga Vilajeti i Kosovës i cili sipas mendimit të historianëve Evropian sebët e kanë "çliruar" nga sundimi turk dhe pas një gjenerate atyre i është marrë plaçka nga shqiptarët. Prezente me lajmet e saj në agjencitë më të mëdha të botës, ATSH ka filluar të funksionojë menjëherë pas Shpalljes së Pavarësisë, më 28/12/1912. BIK nuk i reagoi Erdoganit, por “dhezet” kundër një imami në Serbi FM IMAGES 2018-03-05 POLITIKE Kur Rexhep Taip Erdogan kishte deklaruar se “Kosova është Turqi dhe Turqia është Kosovë”, në tetor të vitit 2013, shumë intelektualë shqiptarë kishin reaguar ndaj asokohe kryeministrit të Turqisë. shqiperiajone LAJME December 5, 2018 December 6, 2018 63 vjecari Shqiptar, Agimi Arte, Korfuz 0. Për këtë arsye ka pasur kritika të …. Administrimi Ushtarak, që u vendos në Kosovë në vitin 1945, të cilit iu besua udhëheqja ushtarake e pushtetit civil dhe gjyqësor “deri në rregullimin e rrethanave. Duke u bazuarë ne të gjitha faktet historike, në faktet e krishterizimit të trojeve Arbnore qysh nga koha e përhapjes se fes së krishter, shumë thjeshtë mundemi të nxjerrim ne konkludim se të gjitha kishat ortodokse ne tokat shqiptare nuk janë pronë e Serbisë apo Greqisë por janë pronë e shqiptarve ,prona të dokumentuara të. 1 15Tema: Objekti i studimit të Gjeografisë së Trevave Shqiptare 15Mësimi 1. Lajme nga Kosova dhe Trevat Shqiptare - Turqit E Maqedonisë Shprehen Kundër Zyrtarizimit Të Shqipes - Provokon Serbia me trenin e linjës Beograd- Mitrovicë: Ko. “Ju bëj thirrje të mos e lini për asnjë arsye pa e ushtruar të drejtën e votës suaj dhe ta mbështesni sa më fuqimisht Listën Shqiptare. Të dhënat historike tregojnë se, trevat ilire (shqiptare) kanë hyrë në literaturën sakrale pikërisht që nga koha e Apostolit Shën Pali (shek. se Shqiperise dhe jane perfshire ne perberje te shtetit maqedon. Keshtuqe jeni mese te mirepritur te postoni ate qe keni apo dini. Beteja e Kosovës (1389) dhe kontributi i shqiptarëveShare Today at 12:32 Kosova:1389 Në Mesjetë, një ngjarje e madhe për popullin tonë dhe për Ballkanin në përgjithësi, ishte edhe Beteja e K. Kronisti osman Evlija Çelebiu gjatë udhëtimeve të tij nëpër trevat shqiptare në mesin e shekullit XVII, ka lënë disa të dhëna me interes për vendbanimet dhe popullatën shqiptare në Kosovë. se Shqiperise dhe jane perfshire ne perberje te shtetit maqedon. Serbët shprehen se janë ndjerë të provokuar nga një foto ku shfaqej një bukëpjekës, i cili bënte shqiponjën dy krenare. 08%) në Vojvodinë. 000 mije shqiptare ne Maqedoni sipas votave ? Sllavet kane 75% me +60 vjet , ndersa shqiptaret 33% nen 18 vjet. Rruga për te shkuar ne këto monumente natyrore është nëpërmjet itineraret automobilistik Përmet-Petran-Bënjë. ne banjo babi me duhet. “Gazeta Blic” më poshtë ju sjellë 3 aktorët më të preferuar nga femrat shqiptare. Krijohet nga bashkimi i Moravës Perëndimore dhe Moravës Jugore ( Morava e Binçes që rrjedh në teritorin e Republikës së Kosovës në një gjatësi prej49 km, këtu llogaritet pjesë e Moravës Jugore, shih: Morava e Binçes) pran vendbanimit Stallaq. Edhe vetë Karagjorgje Petroviqi, kishte origjinë aranute, shqiptare. Foto te lumnjve qe dedhen ne Egje Lumi Vardarit Lumi i Zi Lumi Lepencit Foto te lumenjve qe dredhen ne Detin e Zi Lumi Ibrit Lumi i Sitnices Pamje nga Rajoni Juglindor: Fushegropa e Korces Gropa e Pogradecit Gropa e Kolonjes Lugina e Devollit Foto te lumenjve qe dherdhen ne Jon. Nëse trevat shqiptare në Serbi do të boshatisen nga shqiptarët autoktonë atëherë këto troje ka pak gjasë që të bëhen pjesë e negociatave për ardhmërinë e mëtejshme të tyre. Por, as Prishtina dhe Tirana zyrtare, nuk e dënuan diskriminimin sistemik që po ju bëhej shqiptarëve në Serbi. Në kuadër të kësaj prirjeje të re, Ankaraja ka miratuar një marrëveshje për tregtinë e lirë me Beogradin. Johannes Eigner, ambasador i Austrisë në Serbi, tha se vendi i tij vazhdon të përkrah fuqishëm këtë regjion për zhvillimin ekonomik dhe secila iniciativë do të ketë mbështetje. Analizë me pasoja të rrezikshme të "marreveshjes Kosovë-Serbi“, në dritën aktuale të programit dhe shkrimeve Nga: Brahim Ibish AVDYLI: Në këtë analizë tonën do ta shqyrtojmë programin e tejkaluar të “Lëvizjes për Bashkim”, nga aspekti gjeo-strategjik dhe historik; dhe disa shkrime të tjera; pikërisht theksimet e dëmshme të në aspektin historik dhe ekonomiko-social. Kisha në trevat shqiptare Peregrinus-29/04/2020 0 Që kjo kohë pandemie të jetë një revolucion solidariteti Deklarate per Shtyp Të hënën 27 prill, Ipeshkvijtë e Kishës katolike në Shqipëri, me rastin e festës së Zojës së. Dhjetra qytetarë në kryeqytetin serb, Beograd, dolën në protestë kundër bukëpjeksave shqiptarë që ushtrojnë aktivitetin atje. Në trevat plot histori e ngjarje të jashtëzakonshme, Meta ndan fotot dhe emocionet e udhëtimit të tij 02/05/2020 - 20:03 Këtë mesditë kreu i shtetit ishte në Barmash të Kolonjës, ku kujton edhe ngjarjen e jashtëzakonshme të rezistencës antifashiste. lugina-lajm , bujanoc. Hidrografia e trevave shqiptare - LinkedIn SlideShare Kulti i nderimit të Shëna Ndout jo vetëm në Shqipëri e nё trevat. Pikat ku do bëhen këto Konferenca janë: Shqipëri (Tropojë, Tiranë, Sarandë), Kosovë (Mitrovicë dhe Prishtinë), Maqedoni (Tetovë), Mal i Zi (Ulqin), Serbi (Preshevë) dhe një në trevat Çame (zona e saktë për tu përcaktuar). Nëse trevat shqiptare në Serbi do të boshatisen nga shqiptarët autoktonë, atëherë këto troje ka pak gjasë që të bëhen pjesë e negociatave për ardhmërinë e mëtejshme të tyre. 12/10/2015 17:20. Udhëheqjet neo komuniste aktualisht në shtetet dhe trevat shqiptare në Ballkan, po rastisë të jenë në kohët më kritike për të ardhmen e kombit. popullimi i trevave shqipetare zeri yt. Komisioni Zgjedhor në Serbi ka thënë se 50. Lajme nga Kosova dhe Trevat Shqiptare - Turqit E Maqedonisë Shprehen Kundër Zyrtarizimit Të Shqipes - Provokon Serbia me trenin e linjës Beograd- Mitrovicë: Ko. Përveç ushtrisë nga trevat jugore shqiptare, kishin shkuar për të jetuar në Beograd, edhe njerëz me profesione të ndryshme (shih fig, 6). Shperndaj ne Facebook Shperndaj ne Twitter. I pa trembur, si shqiptar i madh me butësinë dhe fuqinë e Zotit do i përgjigjej: Këtu s’ka katolik e mysliman këta gjithë janë shqiptare të pa fajshëm në vendin e tyre, para se të kryeni ketë krime makaber me merrni jetën mua, pastaj motrave të nderit, atëherë ndani popullin tim, do i drejtohej Prifti, oficerit serb që e. Gjykata e Kundërvajtjes në Beograd dënoi me nga 55 ditë burg tre të rinj shqiptarë, pasi në natën ndërmjet 6 dhe 7 janarit, në vendbanimin e Beogradit Mirijevo, shkruan simbole të UÇK-së në veturat e mbuluara me borë. Jo pse Erdogani e qeveria e tij kanë interes ekonomik për tregjet tona shumë të vogla, ai e ka bërë të qartë agjendën e tyre ideologjike në krye me islamin politik. Mjekët shqiptarë në Evropë janë shprehur të shqetësuar me përmasat e përhapjes së virusit në Shqipëri, Kosovë dhe trevat shqiptare në përgjithësi. Krijohet nga bashkimi i Moravës Perëndimore dhe Moravës Jugore ( Morava e Binçes që rrjedh në teritorin e Republikës së Kosovës në një gjatësi prej49 km, këtu llogaritet pjesë e Moravës Jugore, shih: Morava e Binçes) pran vendbanimit Stallaq. Serbët shprehen se janë ndjerë të provokuar nga një foto ku shfaqej një bukëpjekës, i cili bënte shqiponjën dy krenare. Sipas tij bisneset shqiptare duhet të mbështesin Kosovën Lindore për zhvillimin ekonomik. Kane reliev te bute dhe popullsi te dendur; dallohen si rajone bujqesore. Numri i përgjithshëm i shqiptarëve në Mal të Zi është 30,439 banorë, që përfaqëson rreth 5% të popullsisë. Pra, ilirët paraqiten si paraardhës të padiskutueshëm të shqiptarëve dhe si popullsi vendase në trevat e Ballkanit, dikur të banuara prej tyre në gati gjithë territorin e ish­Jugosllavisë. Jo pse Erdogani e qeveria e tij kanë interes ekonomik për tregjet tona shumë të vogla, ai e ka bërë të qartë agjendën e tyre ideologjike në krye me islamin politik. BIK nuk i reagoi Erdoganit, por “dhezet” kundër një imami në Serbi FM IMAGES 2018-03-05 POLITIKE Kur Rexhep Taip Erdogan kishte deklaruar se “Kosova është Turqi dhe Turqia është Kosovë”, në tetor të vitit 2013, shumë intelektualë shqiptarë kishin reaguar ndaj asokohe kryeministrit të Turqisë. Sipërmarrësi Muharrem Salihu, themelues i Forumit Shqiptar për Zhvillimin Ekonomik në Serbi kërkon rishikimin e projektit të rrugës që lidh Serbinë, Kosovën dhe Shqipërinë që të mos lihen në harresë dhe në mjerim shqiptarët e Serbisë. Në zgjedhjet parlamentare në Kosovë marrin pjesë më shumë se çdo herë tjetër, kandidatë me prejardhje nga trevat shqiptare në Serbi. me më se 200. Ne e kemi bërë shprehi ti konsiderojmë pellazgët si pjellë „të mbirë nga dheu, hyjnorë, pjellëbardhë, rrënjës në trevat e Mesdheut dhe më gjërë“. Ne komunën Petran, gjenden 6 burime ne rreze te shkëmbinjve masive, ne te dy anët e lumit Lengaricë. Çlebiu kur e përshkruan rrjedhën e Lumit Gnalab, (Lab) thotë se rridhte prej Albanie, dhe përmes qytetit të Mitrovicës. Këtë deklaratë të Erdoganit e kishte cilësuar të pabesueshme edhe shkrimtari shqiptar me famë botërore, njëri nga intelektualët më të njohur në trevat shqiptare, Ismail Kadare. Në anën tjetër e pranishme në këtë panair është vetëm një kompani nga Shqipëria. PORTRETI I ISMAIL QEMALIT DHE ISA BOLETINIT SHPALOSET NE TUZ TË MALIT TË ZI. Trevat Shqiptare ne Greqi - Vdekja nuk egziston Hap edhe ti nje llogari ne kete webfaqe dhe jep kontributin tend. Me mbishkrime të ndryshme dhe flamurin e UÇK-së, shqiptarët nga të gjitha trevat po përkrahin presidentin Thaçi dhe luftën e pastër të UÇK-së. Emri i përdoruesit tuaj. Pas Shqipërisë, tërmetet e forta kanë shkundur edhe dy komuna të Kosovës. Shumica e të ardhurëve në Serbi[3], nëpër qytetza, ku janë përqëndruar Cincarët, rryma më e madhe për nga numri i të ardhurëve janë nga Hercegovina, Kodrat e Malit të Zi, trevës së Novi Pazarit, Bosnjës, kryesisht, në Shumadi, por ka edhe arbanasë (shqiptarë). Në Serbi dhe Kroaci ka tendenca shumë të ngjashme për rishkrimin e historisë kombëtare. Pastaj e dhėna tjetėr: "Nė bazė tė burimeve arkivore historike e tė tjera nė trevat e Sanxhakut tė Nishit qė nga Antika e deri nė mes tė shekullit XIX ekzistonte nė. Nga Enver Robelli. 20 Nentor 2006 Shkruan Eugen SHEHU. Ato janë vazhdim i natyrshëm i Kosovës dhe trevave shqiptare në Maqedoni, si në aspektin natyror, ashtu edhe sa i përket historisë së popullit, strukturës etnike dhe demografike të popullsisë, veçorive të zhvillimit social-ekonomik, kulturor. Ajo forcoi më tej regjimin e terrorit policor dhe politikën e mohimit të të drejtave kombëtare më elementare të shqiptarëve. Sot në Maqedoni shqiptarët shënojnë 22 Nëntorin, Ditën e Alfabetit Shqip, i cili u unifikua 110 vjet më parë në Kongresin e Manastirit. Ne duhet t’i shyjmë idelalet tona, të përmbushim ëndërrat tona”, u shpreh studenti. Hidrografia e trevave shqiptare - LinkedIn SlideShare Kulti i nderimit të Shëna Ndout jo vetëm në Shqipëri e nё trevat. Në prag të vitit 1920, dukej se në trevat shqiptare, të ndëshkuara të ishin brenda shtetit grek, pat rënë një lloj qetësie, por kjo „paqë“ helene do të ishte tejet e gënjeshtërt. Publikohen 9 pikat e marrëveshjes së mundshme Kosovë-Serbi, 99% në dëm të Kosovës. Ndër të tjera, Gjanaj thotë se arrestimi i Haradinajt me një urdhër-arresti të lëshuar nga Serbia do t’i ngjante situatës ku Gjermania do të kishte lëshuar pas …. Nga Enver Robelli. Analiza dhe studimet për hartimin e hartës bazohen në analiza dhe studime speciale të kryera nga ana e të shërbimeve më prestigjioze amerikane dhe ruse siç janë CIA dhe. Këto rezultate pozitive dhe evenimentet e ndeshjes në Serbi kanë krijuar një përhapje valësh patriotike në të gjitha trevat shqiptare. Per afersisht duket se jetojne afer 700. Sipas Komisionit Zgjedhor 2,122,773 votues morën pjesë në zgjedhje. Mjekët shqiptarë në Evropë kanë marrur një nismë për t’u dalur në ndihmë gjithë shqipëtarve, jo vetëm brenda Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë, por edhe mbarë diasporës shqiptare kudo në botë, shkruan albinfo. Tirana në bashkërendim me Prishtinën zyrtare do të duhej të ndërtonin një platformë dhe strategji për kërkesat e ne shqiptarëve nga kjo pjesë në të gjitha instancat dhe mekanizmat të BE-së dhe OKB-së. Pra cili shqiptar do ta pranonte kishen sllave dhe greke ai domosdo te te asimilohej, ose te konvertohej ne fene islame per ti shpetuar sllavizimit perktesisht greqizimit. Ndër të tjera, Ahmet Gjanaj thotë se arrestimi i z. Masakrat Serbe Mbi Femijet Shqiptare Kete teme po e titulloj te ngjashme ate qe kam hapur per veprimtarine antishqiptare te Greqise por ne dallim me ate teme, me mungojne materiale si aktuale dhe ato historike. Në fshatin Bardhaj, në Hot të Malësisë, të dielën u bë zbulimi i shtatores së heroit kombëtar Dedë Gjon Lulit. 33 Popullsia, vendbanimet dhe zhvillimi ekonomik i TSH ne Greqi 164. program orientues. Kongresi i Manastirit u zhvillua mes 14-22 nëntorit të vitit 1908. Tjera parti qe kane votuar shqiptaret ne zonat ku ka pak shqiptare , ose nuk jane shumice , ose e kane partit sllave nje kandidat shqiptare jane aty deri 30. Shperndaj ne Facebook Shperndaj ne Twitter. Historiania e njohur Bogdani: Balshajt zotëruan në tokat e arbrit që nga 1360-a, janë shqiptarë me origjinë nga Bajza e Shkodrës, nuk janë as serbë, as italianë e as francezë, siç thuhet në disa raste. Jo Robellat dhe shume kosovare si ty jeni ca idiote te lindur. , ndërkohë që kënga gjermane «Leonore» me po të njëjtën temë, është shkruar në shekullin e XIX nga një poet gjerman, August Bürger, çka është një krijim i. Flamuri i përbashkët, himni kombëtar, historia e përbashkët, këngët popullore, gjuha, etj. “Nga sot ai nuk eshte me shtetasi Berisha, por i ndjeri Berisha, pasi ia ka vdekur politikisht per te gjithe shqiptaret”- tha Spahiu, ne fjalen e tij. Ja reagimi i Ilir Zenkut rreth Luginës: Spastrimi etnik në Luginën e Preshevës vazhdon me sukses. 32 për qind e qytetarëve kanë marrë pjesë në zgjedhjet që janë mbajtur të dielën. (2L ONLINE) – Shtimin e lartë natyror të popullsisë shqiptare në Ish-Jugosllavi, studiuesit dhe politikanët serbë në vazhdimësi e kanë shikuar nën prizmin e veçorive biologjike, socio-kulturore, psikologjike dhe religjioze të etnisë shqiptare. Progr_gjeogr_gjimn_k. Mbi 120 prodhues nga të gjitha trevat shqiptare po marrin pjesë në panairin tashmë tradicional “Blej Shqip”, i cili është hapur sot në sheshin “Zahir Pajaziti”, në Prishtinë. ministria e arsimit dhe shkencËs. Analizë me pasoja të rrezikshme të "marreveshjes Kosovë-Serbi“, në dritën aktuale të programit dhe shkrimeve Nga: Brahim Ibish AVDYLI: Në këtë analizë tonën do ta shqyrtojmë programin e tejkaluar të “Lëvizjes për Bashkim”, nga aspekti gjeo-strategjik dhe historik; dhe disa shkrime të tjera; pikërisht theksimet e dëmshme të në aspektin historik dhe ekonomiko-social. Institucionet shëndetësore të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut vazhdojnë të raportojnë për rritjen e rasteve të infektimit me COVID-19. 28 Trevat shqiptare ne Serbi (Presheva, Bujanovci, medvegja) 149 5. Ndeshja hapëse ekipi kuqezi do ta luaj kundër Portugalisë në Lisbonë. Panairi organizohet nga Komuna e Prishtinës dhe Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes së Republikës së Shqipërisë. Ne jemi ardhëria. Ai nuk mbetet thjesht në nivelin analitik të përshkrimit të dukurive e veçorive gjeografike të trevave dhe rajoneve shqiptare. Në prag të vitit 1920, dukej se në trevat shqiptare, të ndëshkuara të ishin brenda shtetit grek, pat rënë një lloj qetësie, por kjo „paqë“ helene do të ishte tejet e gënjeshtërt. Presidenti francez Emannuel Macron më 17 korrik planifikon të organizojë një samit në Paris, sipas disa burimeve. Sikurse krahinat shqiptare në Mal të Zi, Serbi dhe Maqedoni, edhe Çamëria apo trevat arvanitase kanë prezencë etnike shqiptare apo arbërore dhe Shqipëria e ka në Kushtetutë vëmëndjen dhe përpjekjen ndaj mbrojtjes së interesave, të drejtat njerëzore dhe atyre kombëtare të shqiptarëve kudo ku ata ndodhen jashtë kufijve. 08%) në Vojvodinë. Si po ia arrin Beogradi të krijoj minoritetin serb në Shqipëri? A ka serb ne Shqipëri, nga kan ardhur, dhe a kanë prejardhje serbe nëse janë serb ? Në pesë vitet e fundit, pozita e 1,85 milionë serbëve në rajon, duke mos llogaritur Rumaninë dhe përmirësimin e vogël në Hungari, po bëhet gjithnjë e më…. Aq të polarizuar janë qytetarët shqiptarë sot në të gjitha trevat ku jetojnë, sa kjo ka pamundësuar një të vëzhguar kritik dhe reagues ndaj problemeve reale si ngritja e çmimeve të rrymës, sigurimeve shëndetësore, artikujve të ndryshëm ushqimorë, problemit të degradimit të mjedisit, korrupsionit, etj. 33 Popullsia, vendbanimet dhe zhvillimi ekonomik i TSH ne Greqi 164. Kjo hapësirë shtrihet midis Maqedonisë në perëndim dhe Kosovës në Lindje. Për 500 vite të sundimit osman, ne eksportuam fëmijë, popull dhe tru, pra në vendin tonë nuk u mundësua krijimi i inteligjencës shqiptare, por morëm sekte fetare, doke dhe sjellje orientale, që binin ndesh me kulturën dhe qytetërimin perëndimor. Numri i viktimave në Vilajetin e Kosovës nën kontrollin serb vetëm në muajt e parë llogaritet të jetë rreth 25. Serbia ka zhvilluar ditën e sotme zgjedhjet parlamentare, ndërsa ora 20:00 ka shënuar zyrtarisht mbylljen e procesit të votimit. Ato janë vazhdim i natyrshëm i Kosovës dhe trevave shqiptare në Maqedoni, si në aspektin natyror, ashtu edhe sa i përket historisë së popullit, strukturës etnike dhe demografike të popullsisë, veçorive të zhvillimit social-ekonomik, kulturor. Sipas Komisionit Zgjedhor 2,122,773 votues morën pjesë në zgjedhje. Do ishte mire te. Preshevë, sponsorua nga sipërmarrësi, z. Ndaj shqiptarët në Serbi mbeten shpresëplotë se zgjedhjet në Kosovë dhe Shqipëri do të shërbejnë si zgjidhje potenciale dhe reale që gjendja e tyre të ndryshojë; që jetët e tyre të marrin kuptim dhe të vijojnë ekzistencën në trojet autoktone shqiptare që të parët, me besë, dashuri e besim ju lanë trashëgim. Edhe aktualisht ato vazhdojne te jene ne kete rep. Konferencë shkencore : “VESHJA SHQIPTARE E MEDVEGJËS DHE VISEVE TJERA” Koha dhe vendi i mbajtjes: 2 maj 2019, Medvegjë. Qazim Namani: Pushtimi i trojeve shqiptare deri në Durrës nga ushtria serbe gjatë vitit 1912 dhe luftërat ballkanike (1) Prishtinë, 26 Prill 2020: Fejton Ekskluziv: Kraleva në Serbi, në Vitin 1784 i kishte vetëm 11 shtëpi serbe, dhe 89 Shqiptare!. al shqiptaria balkanweb balkanweb. Çamëria, krahina jugore e trevave shqiptare, e merr këtë emër nga lumi Tiamis, qysh në kohën e fiseve ilire, që sot quhet Kalama, e që përshkon krahinën mes për mes. TIRANE– Arkivat dhe puna arkivore në trevat e shqiptarëve në shek. Ramush Haradinajt me një urdhër-arresti të lëshuar nga Serbia do t’i ngjante situatës ku Gjermania do të …. Kjo përbën një shpresë për popullatën shqiptare autoktone në Serbi, se problemet e tyre tashmë do të kenë edhe një zë më të fortë për t'u përcjellë në forumin më të lartë politik. U bë pastrimi i më se 700 vendbanimeve shqiptare dhe të përzira me popullatë tjera serbe, çerkeze etj. Panairi organizohet nga Komuna e Prishtinës dhe Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes së Republikës së Shqipërisë. formimi i truallit i trevave shqiptare gjeografi. Dhe në këtë rast, Serbia "paqësisht" mban përfundimisht në territor të saj trevat autoktone shqiptare, të cilat i mban padrejtësisht prej më. 82% e popullsisë), nga këto 59,952 (ose 1. Ky projekt flet per gjithe hidrografine e ketyre trevave. Kjo fitore i krijon atij një komoditet për të negociuar mbi Kosovën. Në trevat shqiptare nuk vlente kurrfarë legjislacioni, “rregullin” dhe “qetësinë” e siguronte ushtria serbo-jugosllave me ndihmën e aparatit policor. Viti 1908, hapja e shkollës së parë shqipe në Filat të Çamërisë SHKRIM-KËNDIMI DHE SHKOLLA SHQIPE NË ÇAMËRI Çamëria gjatë gjithë historisë, deri në Traktatin e Londrës (1913) ka qenë pjesë përbërëse natyrore e hapësirës shqiptare, prandaj të gjitha proceset historike,shoqërore dhe kulturore kanë patur po atë ecuri dhe po ato karakteristika dalluese, që kanë […]. Historia e copëtimit të trojave shqiptare ÇËSHTJA SHQIPTARE NË KONFERENCËN E AMBASADORËVE NË LONDER 1912-1913 Me fillimin e Archivio blog 2018 (7). Panairi është hapur sot, 28 Nëntor nga ora 12:00, në Palestrën […]. “Global Albanians Foundation” ­(GAF), është një iniciativë për Promovimin e Filantropisë Shqiptare në Diasporë. Këtë deklaratë të Erdoganit e kishte cilësuar të pabesueshme edhe shkrimtari shqiptar me famë botërore, njëri nga intelektualët më të njohur në trevat shqiptare, Ismail Kadare. Mjekët shqiptarë në Evropë kanë marrur një nismë për t’u dalur në ndihmë gjithë shqipëtarve, jo vetëm brenda Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë, por edhe mbarë diasporës shqiptare kudo në botë, shkruan albinfo. Publikuar më 18. Në skenë dolën grupe vallëtarësh, këngëtarësh e instrumentistësh nga të gjitha trevat, duke interpretuar sipas programit më se 30 pika të ndryeshme. Prezente me lajmet e saj në agjencitë më të mëdha të botës, ATSH ka filluar të funksionojë menjëherë pas Shpalljes së Pavarësisë, më 28/12/1912. Salihu: Forumi Shqiptar për Zhvillim Ekonomik në Serbi (AFEDS) është një organizatë joqeveritare me selinë në Bajë të Siarinës dhe lindi si nevojë e shqiptarëve, për të bashkuar burimet njerëzore, financiare dhe material, për të kontribuar në zhvillimin e ekonomisë në trevat shqiptare në Serbi. Sot, trualli i tyre përfshinë trevat e ngushtuara nga genocidet e pandaluara të “kombeve” tjera në Kosovë, në Maqedoni, në të ashtuquajturat Mal të Zi e në Serbi, në Greqi, dhe në vetë Shqipërinë, që ka mbetur gjallë nëpër luftërat e shpeshta fetare. Nëse trevat shqiptare në Serbi do të boshatisen nga shqiptarët autoktonë, atëherë këto troje ka pak gjasë që të bëhen pjesë e negociatave për ardhmërinë e mëtejshme të tyre. Por, edhe lindja e Feniksit nga hiri është e kotë. Ato janë vazhdim i natyrshëm i Kosovës dhe trevave shqiptare në Maqedoni, si në aspektin natyror, ashtu edhe sa i përket historisë së popullit, strukturës etnike dhe demografike të popullsisë, veçorive të zhvillimit social-ekonomik, kulturor. Prodhimtaria shumë. PËR MATURËN SHTETËRORE (Provim me zgjedhje) LËNDA: GJEOGRAFI BËRTHAMË. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Ali Salaj përgatiti kronikën. Bardhyl Berberi Manastiri ka veshur petkun e festës. Bashkimi Evropian tha të enjten se bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, nuk kanë alternativë dhe ato duhet të vazhdojnë muajin e ardhshëm. Në kuadër të kësaj prirjeje të re, Ankaraja ka miratuar një marrëveshje për tregtinë e lirë me Beogradin. Ti mbush ditën tënde me atë çfarë ke pasion, me atë çfarë vërtet të pëlqen dhe e poston dhe më pas kjo përkthehet në një vlerë monetare. Parlamenti i Turqisë ka ratifikuar një marrëveshje për tregtinë e lirë me […]. Përmbajtja e lëndësMësimi 1. Pasuria e Kosovës ofron gjithashtu mundësi të madhe të zhvillimit. Dhe në këtë rast, Serbia “paqësisht” mban përfundimisht në territor të saj trevat autoktone shqiptare, të cilat i mban padrejtësisht prej më shumë se 140 vitesh. Ahmet Gjanaj, deputeti Shqiptar në Parlamentin e Brukselit i ka drejtuar një letër Ministrit francez të Drejtësisë për të kërkuar lirimin sa më të shpejt të Ramush Haradinajt. Konaku i ”Gashit” në Gjermani aty ku struganët dhe gjithë shqiptarët kultivojnë traditën shqiptare Shqiptarët nga dita në ditë po shtohen në Gjermani por pavarsisht kësaj një pjesë jo vetëm që kultivojnë traditat e vendlindjes por janë bërë pikëmbështetje për shumë të tjerë që ja kanë mësyer këtij vendi. Ky program është ndërtuar duke marrë në konsideratë veçoritë konjitive, psikologjike e sociale të nxënësve dhe ofron mundësi të të nxënit dinamik. Haradinaj thotë se “…nuk ka logjikë që shteti ynë i Kosovës sot mos me i kuptuar drejt preshevarët. BRONX NY: Festivali i 25 -të, vjetor mbarë shqiptar për çerek shekulli këndoi dhe vallëzoi vetëm Shqip. Ky bashkim parashikohet të ndodh në vitin 2035 dhe do të përfshijë bashkimin e Shqipërisë me Kosovën si dhe trevat në Maqedoni, Mal të Zi, Serbi si dhe Greqi. Prezente me lajmet e saj në agjencitë më të mëdha të botës, ATSH ka filluar të funksionojë menjëherë pas Shpalljes së Pavarësisë, më 28/12/1912. Në zgjedhjet parlamentare në Kosovë marrin pjesë më shumë se çdo herë tjetër, kandidatë me prejardhje nga trevat shqiptare në Serbi. Prodhimtaria shumë. Krijohet nga bashkimi i Moravës Perëndimore dhe Moravës Jugore ( Morava e Binçes që rrjedh në teritorin e Republikës së Kosovës në një gjatësi prej49 km, këtu llogaritet pjesë e Moravës Jugore, shih: Morava e Binçes) pran vendbanimit Stallaq. ministria e arsimit dhe shkencËs. Gjykatat në Serbi po i mbyllnin këto raste para se ti hapin, shumë medie po nxisnin sentimente anti-shqiptare, dhe komuniteti shqiptar u vë nën një presion të jashtëzakonshëm. Ministrja e Arsimit në Shqipëri, Besa Shahini, ka bërë të ditur se gjatë takimit me Ragmi Mustafën, Kryetarin e Këshillit Kombëtar të Minoritetit Shqiptar në Serbi, kanë ofruar ndihmën për librat shkollorë dhe ekspertizën kurrikulare të […]. Ambasadori amerikan Richard Grenell dhe kryesuesi i delegacionit, Adam Boehler kanë përfunduar vizitën e 21 shtatorit në Kosovë dhe në mbrëmje kanë mbërritur menjëherë në Beograd. Dhe në këtë rast, Serbia “paqësisht” mban përfundimisht në territor të saj trevat autoktone shqiptare, të cilat i mban padrejtësisht prej më shumë se 140 vitesh. Ndër të tjera, Gjanaj thotë se arrestimi i Haradinajt me një urdhër-arresti të lëshuar nga Serbia do t’i ngjante situatës ku Gjermania do të kishte lëshuar pas …. Përveç ushtrisë nga trevat jugore shqiptare, kishin shkuar për të jetuar në Beograd, edhe njerëz me profesione të ndryshme (shih fig, 6). JurgesVeizajTekniku italian është shprehur se është i lumtur për ekipin që ka, duke thënë se do të bëjnë më të mirën si ekip, që të shkojnë edhe më lartTekniku i Shqipërisë, Xhani de Biazi, ka folur në një konferencë në shtyp para ndeshjeve miqësore. 32 për qind e qytetarëve kanë marrë pjesë në zgjedhjet që janë mbajtur të dielën. 000 të dëbuar dhe vendosja e tyre kryesisht në trevat e sotme të Kosovës por edhe shpërngulja e tyre në masë të madhe në trevat e sotme të Turqisë. Aleanca e Grave Deputete, lobim në trevat shqiptare për të drejtat e grave. Ka qenë Estela Ujka ajo e cila na ka shuar kureshtjen se sa paguhen blogeret shqiptare. Nga Bashkim Kastrati Hapja e Panairit të Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2018” ka nxitur reagime të shumta në Kosovë. Nuk u lejuan kurre germimi dhe studimet arkeologjike ne trevat dhe trojet shqiptare. Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Peter Stano, tha se “kur flasim për normalizimin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, flasim për bisedimet e lehtësuara nga Bashkimi Evropian”. Çamëria, krahina jugore e trevave shqiptare, e merr këtë emër nga lumi Tiamis, qysh në kohën e fiseve ilire, që sot quhet Kalama, e që përshkon krahinën mes për mes. Levizjet demografike migracioni dhe emigracioni: ndikimnezhvillimin ekonomik e social ne vend. Numri i përgjithshëm i të vrarëve gjatë viteve 1912 dhe 1913 në të gjtha trevat shqiptare nën kontrollin serb Kosta Novakoviq llogarit të jenë rreth 120. , ndërkohë që kënga gjermane «Leonore» me po të njëjtën temë, është shkruar në shekullin e XIX nga një poet gjerman, August Bürger, çka është një krijim i. 000 mije shqiptare ne Maqedoni sipas votave ? Sllavet kane 75% me +60 vjet , ndersa shqiptaret 33% nen 18 vjet. com bluetooth radio rash bashkim hoxha sport news fair play Studio e Hapur te fundit minuta pas minute Koha për tu zgjuar Me zemër të hapur Shqiptarët për shqiptarët edi rama lulzim. Shumica e shqiptarëve bojkotuan censusin e vitit 2011, që rezultoi në regjistrimin e vetëm 5,809 shqiptarëve në Serbi. Rritja e ndikimit të shqiptarëve në p. Beteja e Kosovës (1389) dhe kontributi i shqiptarëveShare Today at 12:32 Kosova:1389 Në Mesjetë, një ngjarje e madhe për popullin tonë dhe për Ballkanin në përgjithësi, ishte edhe Beteja e K. Ne komunën Petran, gjenden 6 burime ne rreze te shkëmbinjve masive, ne te dy anët e lumit Lengaricë. Në këto shkolla nxënësit fitonin njohuri më të mëdha se në disa shkolla në Serbi. Faktet e kronikanëve serbë e venecianë zbardhin të vërtetën për lidhjet dhe përplasjet me Venedikun në shekullin e 15-të. 57 për qind të vendvotimeve të numëruara. Dhe në këtë rast, Serbia "paqësisht" mban përfundimisht në territor të saj trevat autoktone shqiptare, të cilat i mban padrejtësisht prej më. Tjera parti qe kane votuar shqiptaret ne zonat ku ka pak shqiptare , ose nuk jane shumice , ose e kane partit sllave nje kandidat shqiptare jane aty deri 30. shqiperiajone LAJME December 5, 2018 December 6, 2018 63 vjecari Shqiptar, Agimi Arte, Korfuz 0. Ndaj shqiptarët në Serbi mbeten shpresëplotë se zgjedhjet në Kosovë dhe Shqipëri do të shërbejnë si zgjidhje potenciale dhe reale që gjendja e tyre të ndryshojë; që jetët e tyre të marrin kuptim dhe të vijojnë ekzistencën në trojet autoktone shqiptare që të parët, me besë, dashuri e besim ju lanë trashëgim. BRONX NY: Festivali i 25 -të, vjetor mbarë shqiptar për çerek shekulli këndoi dhe vallëzoi vetëm Shqip. 2016 nga Jola Alimemaj. Në Serbi dhe Kroaci ka tendenca shumë të ngjashme për rishkrimin e historisë kombëtare. Edhe kur Shqiperia po shkonte drejt 28 NENTORIT 1912 SHPALLJES se PAVARESISE edhe atehere Sulltani qe na “deshte” fort nuk nenshkroj fermanin qe nga 4 VILAJETE qe kishin ndare popullin dhe kombin shqiptar ta bente 1(NJE) VILAJET. Related Posts LAJMI I FUNDIT/Treni godet veturën në Tetovë, ka të lënduar… Gus 13, 2020 Tërmet është ndjerë në rajonin e Pehçevës Gus 13, 2020 Pendarovski: E imja është ta jap mandatin, ndërsa mandatarit… Gus 13, 2020 Sipas të dhënave të faqes të specializuar […]. Me Shqipërinë të konfirmuar që do të prezantohet në kupat e Europës me tetë skuadra nga të gjitha trevat, është momenti të studiohen kundërshtarët e tyre të mundshëm. Kombëtarja shqiptare humbet terren në renditjen e FIFA-s për muajin prill, duke zbritur plot 16 pozicione për t’u klasifikuar tashmë në vendin e 70-të. Edhe pse duhet thënë se me ndryshimin e kohës këto tapi kanë ndryshuar, ato me patjetër do kenë rëndësi për karakterin studimor të asaj periudhe, …. shqiperiajone LAJME December 5, 2018 December 6, 2018 63 vjecari Shqiptar, Agimi Arte, Korfuz 0. gjitha trevat shqiptare. Muhamet BELAMbi figurën erudite të njërit prej apostujve të letrave shqipe dhe themeleve të qenësishme të gjuhës dhe kulturës shqipe, Imzot Frang Bardhi, ka mjaft kontribute të rëndësishme nga studiues të njohur të trevave shqiptare kënd. -Gjysma e popullsië së vendit jeton aktualisht në një vend të ndryshëm nga vendi qe jetonte ne vitin 1990. Princi » Shkëputja nga Bizanti dhe ekspansioni Serb në trevat shqiptare Shkëputja nga Bizanti dhe ekspansioni Serb në trevat shqiptare Shqiperia gjate sundimit te car Stefan Dushanit (1331-1355). Po ashtu edhe në futboll. Ky bashkim parashikohet të ndodh në vitin 2035 dhe do të përfshijë bashkimin e Shqipërisë me Kosovën si dhe trevat në Maqedoni, Mal të Zi, Serbi si dhe Greqi. Presidenti francez Emannuel Macron më 17 korrik planifikon të organizojë një samit në Paris, sipas disa burimeve. Hajnat në Serbi plaçkisin mërgimtarët shqiptarë Ne faqen tone do te mund te gjeni muzik shqip, albachat, horoskop, lajmet e fundit si dhe shume argetim te. Në kohën kur do të intervistohet presidenti Thaçi tek Prokuroria Speciale në Hagë, dhjetëra shqiptarë po qëndrojnë afër Gjykatës. Me mbishkrime të ndryshme dhe flamurin e UÇK-së, shqiptarët nga të gjitha trevat po përkrahin presidentin Thaçi dhe luftën e pastër të UÇK-së. Problemi i pranimit të gjuhës shqipe. Kryesisht Grenell do të takohet me Presidentin Vuçiç dhe kryeministren Brnabiç për zbatimin e […]. Pastaj e dhėna tjetėr: "Nė bazė tė burimeve arkivore historike e tė tjera nė trevat e Sanxhakut tė Nishit qė nga Antika e deri nė mes tė shekullit XIX ekzistonte nė. Kjo me gjasë për të dhënë idenë e vijimësisë së. Parlamenti i Turqisë ka ratifikuar një marrëveshje për tregtinë e lirë me […]. “Me të drejtë ky festival është një ngjarje madhe, e shumëpritur, të cilën ne duhet ta sjellim përpara dhe so tia sjellim publikut me të. Për 500 vite të sundimit osman, ne eksportuam fëmijë, popull dhe tru, pra në vendin tonë nuk u mundësua krijimi i inteligjencës shqiptare, por morëm sekte fetare, doke dhe sjellje orientale, që binin ndesh me kulturën dhe qytetërimin perëndimor. ATSH ka marrëdhënie kontraktuale me AFP, DPA, ANSA, HSINHUA, Anadolu Agency, TANJUG, APA e tjerë. Ministrja e Arsimit në Shqipëri, Besa Shahini, ka bërë të ditur se gjatë takimit me Ragmi Mustafën, Kryetarin e Këshillit Kombëtar të Minoritetit Shqiptar në Serbi, kanë ofruar ndihmën për librat shkollorë dhe ekspertizën kurrikulare të […]. fudboll – serbi – shqipËri, luhet me 14 tetor ne beograd Pas hedhjes së shortit për eliminatoret e Kampionatit europian ‘Franca 2016’, është caktuar edhe orari i ndeshjeve. Këtë fakt nuk e mohon as historiografia serbe. Lajmin e bën të ditur vetë kreu i shtetit në një status në Facebook, ku shkruan se ndau me ta ide e mendime për rolin e brezit të ri në proceset europiane të rajonit tonë. 82% e popullsisë), nga këto 59,952 (ose 1. Analizë me pasoja të rrezikshme të "marreveshjes Kosovë-Serbi“, në dritën aktuale të programit dhe shkrimeve Nga: Brahim Ibish AVDYLI: Në këtë analizë tonën do ta shqyrtojmë programin e tejkaluar të “Lëvizjes për Bashkim”, nga aspekti gjeo-strategjik dhe historik; dhe disa shkrime të tjera; pikërisht theksimet e dëmshme të në aspektin historik dhe ekonomiko-social. Në Serbi nuk mund të mos e shohim se shqiptarët i vlerësojnë dhe i dëshirojnë lidhjet e hapura dhe miqësore në rajon, sepse vetëm 60 milion banorët e tij dhe jo gjithsej 6-7 milion shqiptarët e veçuar, e bëjnë rajonin, pra edhe trevat shqiptare, pjesëtare të një tregu me përmasa të pranueshme për investime serioze perëndimore. Me vënien e gurthemelit të kompozicionit të shtatoreve të udhëheqësve të Qeverisë të Lidhjes së Prizrenit, ka nisur sot në Prizren shënimi i 140 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, që po mbahet nën patronatin e Zyrës së Kryeministrit dhe në kuadër të shënimit të Vitit Mbarëkombëtarë të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, organizim ky që ka bërë bashkë. Shqipëria do të financojë blerjen e teksteve shkollore për trevat shqiptare në Serbi 6 Nëntor, 2019 - 5:00 pm Ministri i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë Gent Cakaj ka njoftuar se Këshilli i Ministrave të Shqipërisë ka vendosur dhënien e një mbështetjeje shtesë financiare për Këshillin Kombëtar në Serbi me qëllim blerjen e. Ilir Bytyçi Kriza e Perandorisë Osmane dhe rrethanat politike në Shqipëri deri në vjeshtën e vitit 1912 Ngjarjet morën një trajektore të re sidomos pas Krizës Lindore(1875-1878) ku humbja e Perandorisë Osmane në luftën ruso-turke, la pasoja të rënda në rrjedhat ballkanike, duke bërë që roli rus të ketë një ngritje të shpejtë përmes vendeve […]. 2 16Tema: Pozita gjeografike dhe shtrirja e trevave shqiptare 16Mësimi 1. Sipas Veliajt, ky është një rast ideal që votuesit shqiptarë atje duhet ta shfrytëzojnë masivisht duke votuar Listën Shqiptare Genci Nimanbegu- Nik Gjeloshaj, me numrin 10. Protestuesit jane ndalur ne sheshin para kryeministrise me thirrje e parrulla kunder kryeministrit Sali Berisha dhe qeverise se tij. Sot ende nuk ka një politikë të qartë, të konsoliduar të Shqipërisë përkundrejt botës shqiptare në Ballkan. Konica • Konica është një qytezë në Greqi pranë kufirit me Shqipërinë. shqiperiajone LAJME December 5, 2018 December 6, 2018 63 vjecari Shqiptar, Agimi Arte, Korfuz 0. Sipas Komisionit Zgjedhor 2,122,773 votues morën pjesë në zgjedhje. Nga Refik Hasani Përkujdesja ndaj të gjitha hapësirave etnike shqiptare dhe diasporës përveç obligimit moral, kombëtar, institucional është edhe obligim kushtetues. Flamuri “Autochthonous” i cili shkakoi trazirat në ndeshjen Serbi-Shqipëri më 14 tetor këtë radhë është vendosur në Tuz …. 4 20Tema: Klima e trevave shqiptare 20Mësimi 2. 10%) në Serbinë Qendrore dhe 1,695 (0. Shqiptarët në Serbi (serbisht: Албанци у Србији, Albanci u Srbiji) janë një pakicë etnike, që përbëjnë një komunitet me nga 50,000 deri 80,000 banorë. Panairi është hapur sot, 28 Nëntor nga ora 12:00, në Palestrën […]. Ndërsa na ndajnë vetëm pak ditë nga “ngujimi” i tyre për përgatitjen e tezave, pasi më 23 qershor do të nisë edhe izolimi i fundit për provimet e Maturës, për dy lëndët me zgjedhje, testet e të cilave do të kenë secili nga 20 kërkesa, fondi i pyetjeve vetëm për njërin provim do të jetë 400. Muhamet BELAMbi figurën erudite të njërit prej apostujve të letrave shqipe dhe themeleve të qenësishme të gjuhës dhe kulturës shqipe, Imzot Frang Bardhi, ka mjaft kontribute të rëndësishme nga studiues të njohur të trevave shqiptare kënd. 000 të dy gjinive dhe të moshave të ndryshme. Në antikitet, në trevën e Greqisë, ka banuar fisi ilir i Thesprotëve. Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Bashkimin e Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë organizon panairin tradicional “Blej Shqip” 2018. Shesheli rreth një dekadë më parë në paraqitjet e tij mediale thoshte se trevat shqiptare ishin të banuara me serbë. Procesine e kolonizimit te trojeve shqiptare me elementin sllav dhe te shpernguljes me dhun te shqiptarve per realizuar transformimin e hartes etnike ne favor te vet, Serbia dhe Mali i Zi gjat periudhave me te reja historike, kane vazhduar te zbatojnë sidomos nga vitet e Krizes Lindore(1875), respektivisht qe nga lufta ruso-turke(1877-1878), kur Serbia pushtoi Sanxhankun e Nishit, ku benin pjes edhe viset etnike shqiptare si : Toplica, Kushumlia, Vranja, Masurica, Krahina e Leskocit. 30 Popullsia, vendbanimet dhe zhvillimi ekonomik i trevave shqiptare ne IRJM. Bashkimi Evropian tha të enjten se bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, nuk kanë alternativë dhe ato duhet të vazhdojnë muajin e ardhshëm. Sipas Komisionit Zgjedhor 2,122,773 votues morën pjesë në zgjedhje. al gazetashqiptare. Konaku i ”Gashit” në Gjermani aty ku struganët dhe gjithë shqiptarët kultivojnë traditën shqiptare Shqiptarët nga dita në ditë po shtohen në Gjermani por pavarsisht kësaj një pjesë jo vetëm që kultivojnë traditat e vendlindjes por janë bërë pikëmbështetje për shumë të tjerë që ja kanë mësyer këtij vendi. nuk kanë pasë deputetë shqiptarë nga partitë shqiptare në Parlamentin e Malit të Zi, trojenik në këto zona etno-historike, administrative e elektorale, sikurse kanë partitë. edhe pas diferencimit te Kosoves si krahine autonome. Bardhyl Berberi Manastiri ka veshur petkun e festës. Në Champions League, e para që e nis aventurën është FC Drita. Gjykatat në Serbi po i mbyllnin këto raste para se ti hapin, shumë medie po nxisnin sentimente anti-shqiptare, dhe komuniteti shqiptar u vë nën një presion të jashtëzakonshëm. JurgesVeizajTekniku italian është shprehur se është i lumtur për ekipin që ka, duke thënë se do të bëjnë më të mirën si ekip, që të shkojnë edhe më lartTekniku i Shqipërisë, Xhani de Biazi, ka folur në një konferencë në shtyp para ndeshjeve miqësore. Çamëria, krahina jugore e trevave shqiptare, e merr këtë emër nga lumi Tiamis, qysh në kohën e fiseve ilire, që sot quhet Kalama, e që përshkon krahinën mes për mes. Nebi DERVISHI* PËRMBLEDHJE Pas shtypjes së Lëvizjes së Pejës, Porta e Lartë i vijoi ndjekjet dhe persekutimet në Shqipëri. Ky projekt flet per gjithe hidrografine e ketyre trevave. Preshevë, sponsorua nga sipërmarrësi, z. Numri i përgjithshëm i të vrarëve gjatë viteve 1912 dhe 1913 në të gjtha trevat shqiptare nën kontrollin serb Kosta Novakoviq llogarit të jenë rreth 120. I), nga i cili kemi dëshminë: “Kështu prej Jerusalemit rreth e përqark deri në Ilirik e kam kryer plotësisht detyrën time të përhapjes së lajmit të gëzueshëm mbi Krishtin”. Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë ka lajmëruar se do të organizojë një marshim për Festën e 28 Nëntorit, i cili do të fillojë në orën 12:00 në qendër të Tiranës. Dëshmi për shumë qytetarë të Beogradit, që kishin shkuar nga trevat jugore dhe kryenin profesione të ndryshme. Në kohën kur do të intervistohet presidenti Thaçi tek Prokuroria Speciale në Hagë, dhjetëra shqiptarë po qëndrojnë afër Gjykatës. NA NDIQNI NE INSTAGRAM @mela_socks_world AFEDS është organizatë joqeveritare me fushë veprimi ekonominë, që lindi si nevojë e shqiptarëve për të bashkuar burimet njerëzore, financiare dhe materiale për të kontribuar në zhvillimin e ekonomisë në trevat shqiptare në Serbi. Hidrografia e trevave shqiptare - LinkedIn SlideShare Kulti i nderimit të Shëna Ndout jo vetëm në Shqipëri e nё trevat. Në këto shkolla nxënësit fitonin njohuri më të mëdha se në disa shkolla në Serbi. Prandaj janë me vlerë të madhe kishtare e historike edhe relacionet që imzot Kazazi solli apo dërgoi në Vatikan më 1743, 1744 e gjatë viteve tjera, në cilat paraqet e informon Papën e Selinë e Shenjtë mbi situatën tejet të rëndës të të krishterëve në trevat shqiptare e në Vende tjera si në Bullgari, Serbi nën sundimin e. Problemi i pranimit të gjuhës shqipe. Shqipëria do të financojë blerjen e teksteve shkollore për trevat shqiptare në Serbi 6 Nëntor, 2019 - 5:00 pm Ministri i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë Gent Cakaj ka njoftuar se Këshilli i Ministrave të Shqipërisë ka vendosur dhënien e një mbështetjeje shtesë financiare për Këshillin Kombëtar në Serbi me qëllim blerjen e. Mjekët shqiptarë në Evropë kanë marrur një nismë për t’u dalur në ndihmë gjithë shqipëtarve, jo vetëm brenda Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë, por edhe mbarë diasporës shqiptare kudo në botë, shkruan albinfo. Hajnat në Serbi plaçkisin mërgimtarët shqiptarë Ne faqen tone do te mund te gjeni muzik shqip, albachat, horoskop, lajmet e fundit si dhe shume argetim te. Trevat shqiptare ne Maqedoni shtrihen ne lindje te Rep. Dhjetra qytetarë në kryeqytetin serb, Beograd, dolën në protestë kundër bukëpjeksave shqiptarë që ushtrojnë aktivitetin atje. "Ne mund të pranojmë në mënyrë të padiskutueshme se shqiptarët e sotëm janë pasardhës të ilirëve dhe të epirotëve të lashtë" (vepra e cituar, f. ATSH është anëtare me të drejta të plota e EANA-s. From this page you can:. Shqiptarët janë pakica më e madhe jo-sllave në Mal të Zi. Nëse arrihet në këtë përfundim, për të korrigjuar padrejtësitë e mëdha të historisë, atëherë aq sa është Presheva aq janë dhe të gjitha trevat e tjera shqiptare, por kjo kërkon një konferencë ndërkombëtare të Fuqive të Mëdha, e cila t’i rikthejë të drejtën shqiptarëve për një shtet në Ballkan. Vojini me bandën e tij të çetnikëve, ishte ndër çetat e para çetnike të organizuara që në vitin 1905, shkuan në trevat shqiptare të Maqedonisë së sotme. Për këtë arsye ka pasur kritika të …. Ky fondacion është themeluar në vitin 2018 në Shtete e Bashkuara të Amerikës për të zhvilluar një qasje më të decentralizuar dhe për të promovuar Filantropinë Shqiptare të Diasporës. Nxënës të të gjitha shkollave të mesme nga të gjitha komunat e Republikës së Kosovës si dhe shkollat e mesme të larta nga Shqipëria, Maqedonia dhe Kosova Lindore po marrin pjesë në “Panairin e Shkencës dhe Kulturës 2018” që organizohet nga Lëvizja Koha. Panairi është hapur sot, 28 Nëntor nga ora 12:00, në Palestrën […]. Në një kohë kur teza e bashkimit kombëtar sa vjen e artikulohet në qarqet e politikës mbarëshqiptare, një hartë e detajuar e një grupit ekspertësh pranë CIA amerikane parashikon që kjo gjë të ndodhë në vitin 2035. Në prag të vitit 1920, dukej se në trevat shqiptare, të ndëshkuara të ishin brenda shtetit grek, pat rënë një lloj qetësie, por kjo „paqë“ helene do të ishte tejet e gënjeshtërt. Mjekët shqiptarë në Evropë janë shprehur të shqetësuar me përmasat e përhapjes së virusit në Shqipëri, Kosovë dhe trevat shqiptare në përgjithësi. Ky projekt flet per gjithe hidrografine e ketyre trevave. Ato janë vazhdim i natyrshëm i Kosovës dhe trevave shqiptare në Maqedoni, si në aspektin natyror, ashtu edhe sa i përket historisë së popullit, strukturës etnike dhe demografike të popullsisë, veçorive të zhvillimit social-ekonomik, kulturor. Shqiptarët ortodoksë në Serbi doemos se u bënë serbfolës, ashtu sikur arvanitasit grekfolës. Gjykatat në Serbi po i mbyllnin këto raste para se ti hapin, shumë medie po nxisnin sentimente anti-shqiptare, dhe komuniteti shqiptar u vë nën një presion të jashtëzakonshëm. Në një njoftim në facebook, LVV bën të ditura 16 kërkesat që duhet të bëjnë bashkë shqiptarët në këtë marshim. Interes për trevat shqiptare patën treguar Serbia, Bullgaria e Mali i Zi në veri e në lindje, kurse Greqia në jug. Sanxhaku i Nishit njësi administrative-teritoriale e Perandoris Osmane me qëndër në Nish, në krahinën shqiptare Toplica e plaçkitur nga Pashalluku i Beogradit. Mirëpritur! Hyni në llogarinë tuaj. Vizioni i vetëm i tyre do të jetë lakmia dh. Ne To Ndodhen Edhe Portet Me Te Rendesishme Te Te Gjitha Trevave Shqiptare Durresi' 'Klima Ne Trevat Shqiptare Ne Greqi pdfsdocuments2 com January 29th, 2018 - Mësimi 2 4 Klima e trevave shqiptare Trevat shqiptare në Serbi Presheva Trevat shqiptare në Greqi I PËRMBAJTJA E LËNDËS GJEOGRAFIA 9 Botime. Domethënë shtrihen në katër shtete: në Mal të Zi, në Serbi, në Maqedoni dhe në Greqi (S. Kjo pasi në 20 vitet e fundit ne kemi pasur vetëm takime, marrëveshje, projekte e premtime”, tha Driton Salihu, kryeredaktor i “Presheva. Ata duhet të kujtohen se të vërtetën shqiptare të albanëve të Ballkanit, nuk e kanë fshehur ata vetë, por fuqitë e vjetra europiane, të cilat tani, ashtu siç e analizuam më lart, kanë kaluar të e vërteta historike për botën shqiptare në Gadishullin Ilirik, dhe po kërkojnë që politikën globale për këtë zonë ta. Njëri është Lista Shqiptare” (Alternativa, Forca, LDSH) dhe tjetri “Bashkë Nji Za” (PD, UDSH, LDnëMZ). Në kuadër të kësaj prirjeje të re, Ankaraja ka miratuar një marrëveshje për tregtinë e lirë me Beogradin. Do ishte mire te. 20 Nentor 2006 Shkruan Eugen SHEHU. Do ishte mire te. Flamuri i përbashkët, himni kombëtar, historia e përbashkët, këngët popullore, gjuha, etj. 5 miliardë euro në tregun e pasurive të paluajtshme në Serbi. Në trevat shqiptare përqindjen më të lartë e arrin në Shqiperi veriore dhe Kosovë, ku sipas projektit tonë përbën rreth 25-30%, ndërsa më të ulët në Shqipëri jugore dhe qëndrore, prej 5% deri në 15%. Edhe ky rast e dëshmon se familja e tij kishte shkuar në Serbi, nga trevat shqiptare të Sjenicës, andaj ka mundësi se edhe Vojin Popoviçi ashtu sikurse Vojisllav. 21/06/2020 0 Sot mbahen zgjedhjet në Serbi, partitë shqiptare të bashkuara në koalicionin “Alternativa Demokratike Shqiptare” 20/06/2020 0 Mbyllja e kufirit, fluks në Muriqan për të hyrë në Mal të Zi. Nëse trevat shqiptare në Serbi do të boshatisen nga shqiptarët autoktonë atëherë këto troje ka pak gjasë që të bëhen pjesë e negociatave për ardhmërinë e mëtejshme të tyre. Unë kam recituar në shumë skena, por emocionet që më ngjalli Presheva, nuk do ti harroj kurrë. Kongresi i Manastirit u zhvillua mes 14-22 nëntorit të vitit 1908. Të parët të cilët e. PORTRETI I ISMAIL QEMALIT DHE ISA BOLETINIT SHPALOSET NE TUZ TË MALIT TË ZI. Bardhyl Berberi Manastiri ka veshur petkun e festës. Të enjten u anulua një takim i paralajmëruar për …. Sikurse krahinat shqiptare në Mal të Zi, Serbi dhe Maqedoni, edhe Çamëria apo trevat arvanitase kanë prezencë etnike shqiptare apo arbërore dhe Shqipëria e ka në Kushtetutë vëmëndjen dhe përpjekjen ndaj mbrojtjes së interesave, të drejtat njerëzore dhe atyre kombëtare të shqiptarëve kudo ku ata ndodhen jashtë kufijve. Në këtë kuadër, ata i shtonin mbiemrit të sundimtarëve të Shkodrës së mesit të shekullit XIV, sikurse dhe shumë e shumë personaliteteve josllave të së kaluarës. Ne si Ministri e Kulturës për vitin 2018 kemi ndarë 35% të buxhetit të ministrisë për kulturën shqiptare, e kemi krijuar Ansamblin e Këngëve dhe Valleve Shqipe që do të kontribuojë shumë në kultivimin e etnosit shqiptar, po ashtu si Ministri e Kulturës kemi mbështetur një numër rekord të botimeve për këtë vit. Pas Shqipërisë, tërmetet e forta kanë shkundur edhe dy komuna të Kosovës. Ky bashkim parashikohet të ndodh në vitin 2035 dhe do të përfshijë bashkimin e Shqipërisë me Kosovën si dhe trevat në Maqedoni, Mal të Zi, Serbi si dhe Greqi. Për fatin e keq të shqiptarëve në të gjitha trevat etnike shqiptare, si në Shqipëri (nga viti 1990 deri në ditën e sotme); në Kosovë ( që nga Konferenca e Rambujesë deri me sot ) në Maqedoni ( nga viti 1922 deri në ditën e sotme) në Kosovën Lindore nga viti 2004 deri më sot) të gjitha strukturat qeverisëse në vend të. Situata u tensionua kur në qiellin e stadiumit serb u valëvit një hartë e zeze në të cilën ishin vizatuar trevat shqiptare të lyera me ngjyrë të kuqe dhe në mes ishte shqiponja dykrenore, simboli i flamurit tonë kombëtar. Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, mori pjesë në një takim me një grup të rinj nga trevat shqiptare. Tre krerët Presidenti Nishani, Kryeministri Rama dhe Kryeparlamentari Meta ishin të tre së bashku në Vlorë, për ceremoninë e ngritjes së flamurit në qytetin e Pavarësisë. Pra, ilirët paraqiten si paraardhës të padiskutueshëm të shqiptarëve dhe si popullsi vendase në trevat e Ballkanit, dikur të banuara prej tyre në gati gjithë territorin e ish­Jugosllavisë. Sipas tij bisneset shqiptare duhet të mbështesin Kosovën Lindore për zhvillimin ekonomik. 29 Trevat shqiptare IRJ te Maqedonise 152 5. Historiania e njohur Bogdani: Balshajt zotëruan në tokat e arbrit që nga 1360-a, janë shqiptarë me origjinë nga Bajza e Shkodrës, nuk janë as serbë, as italianë e as francezë, siç thuhet në disa raste. Shesheli rreth një dekadë më parë në paraqitjet e tij mediale thoshte se trevat shqiptare ishin të banuara me serbë. I), nga i cili kemi dëshminë: “Kështu prej Jerusalemit rreth e përqark deri në Ilirik e kam kryer plotësisht detyrën time të përhapjes së lajmit të gëzueshëm mbi Krishtin”. Lajme nga Kosova dhe Trevat Shqiptare - Turqit E Maqedonisë Shprehen Kundër Zyrtarizimit Të Shqipes - Provokon Serbia me trenin e linjës Beograd- Mitrovicë: Ko. 000 të dy gjinive dhe të moshave të ndryshme. Te lexosh historin komuniste “shqiptare” mendon se HISTORIA eshte si krastaveci. Shkruan: Muharrem Salihu Integrimi i shqiptarëve si komb në bashkësinë evropiane, pavarësisht emrit të shtetit ku ata jetojnënuk duhet të kryhe. baton marku | Baton Marku - Shqiptarë I Natyralizuar , Lindur Dhe Shkolluar Në U. Kjo hapësirë shtrihet midis Maqedonisë në perëndim dhe Kosovës në Lindje. Edhe aktualisht ato vazhdojne te jene ne kete rep. Arsyeja është se duke qenë në pjesëmarrjen e parë në arenën ndërkombëtare, kampionët e rinj të Kosovës kanë koeficient 0 dhe do të. Ne dhe askund nuk ka të drejtë apo mund ta detyrojë dikë të mos lëvizin nga vendi kur ai është i kërcënuar apo ushtrohet dhunë seri mbi ta, sepse ne bile sot që jemi në Kosovë e dimë mire se Serbia të vetmen armë, për spastrimin etnike e përdor mjetet e dhunës, provokimet dhe diskriminimin të cilat do të nxisnin. Presidenti Meta inkurajon të gjitha forcat politike të Luginës së Preshevës dhe të gjithë popullsinë shqiptare kudo ku jeton në Serbi, të marrin pjesë në zgjedhje, të unifikojnë qëndrimet, në mënyrë që të maksimalizojnë rolin dhe kontributin e tyre në institucionet e ardhshme, si në nivel qëndror, ashtu edhe në nivel lokal. Kongresi i Manastirit u zhvillua mes 14-22 nëntorit të vitit 1908. Gjykata e Kundërvajtjes në Beograd dënoi me nga 55 ditë burg tre të rinj shqiptarë, pasi në natën ndërmjet 6 dhe 7 janarit, në vendbanimin e Beogradit Mirijevo, shkruan simbole të UÇK-së në veturat e mbuluara me borë. 000, rasti si ne Dollnen , Cashka etj. Ndër të tjera, Gjanaj thotë se arrestimi i Haradinajt me një urdhër-arresti të lëshuar nga Serbia do t’i ngjante situatës ku Gjermania do të kishte lëshuar pas …. XX – XXI do të jenë në vëmendje të konferencës ndërkombëtare të arkivistikës, organizuar me bashkëpunimin e Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave (Shqipëri) dhe Agjencisë Shtetërore të Arkivave (Kosovë). Zoti shqiptareve ua kishte dhënë vendin me të bukur ne Botë, por bashkë me vendin ua kishte dhënë inatin dhe urrejtjen për ta përdorë vetëm kundër njeri tjetrit. Shumica e të ardhurëve në Serbi[3], nëpër qytetza, ku janë përqëndruar Cincarët, rryma më e madhe për nga numri i të ardhurëve janë nga Hercegovina, Kodrat e Malit të Zi, trevës së Novi Pazarit, Bosnjës, kryesisht, në Shumadi, por ka edhe arbanasë (shqiptarë). Dhe në këtë rast, Serbia "paqësisht" mban përfundimisht në territor të saj trevat autoktone shqiptare, të cilat i mban padrejtësisht prej më. 11: Diskutojmë : Bazuar në hartën e Evropës të paraqitur në klasë, përcaktoni pozitëngjeografike të trevave shqiptare në Serbi dhe vlerësoni rolin e saj në kushtetnatyrore, popullimin dhe në zhvillimin ekonomik të tyre. trevat shqiptare në Serbi (Preshevën, Bujanovcin dhe Medvegjën), duke vlerësuar statusin politik, Ekonomia bujqësore Degët Industria Degët Sektori i tretë. E ndikuar nga Rusia, Turqia ka ndryshuar tërësisht gjeo-politikën e saj në Ballkan, duke devijuar aksin e marrëdhënieve tregtare nga trevat shqiptare në ato serbe. Sot nis vizita e tyre zyrtare në Serbi për zbatimin e marrëveshjes së 4 shtatorit. Festa më e madhe shqiptare, në Amerikë, me këngët, vallet, kostumet folklorike shumëngjyrshe dhe traditat nga të gjitha trevat shqiptare, në Amerikë, vjen nën kujdesin shembullorë të Kishës Katolike Shqiptare Zoja e Shkodrës, dhe konsiderohet si festa më e madhe. Në tre komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë nuk ka asnjë rast të regjistruar, derisa në Serbi deri tani shifrat kanë shkuar deri në 70 veta të prekur. Pandemia e COVID-19 vazhdon të rrezikojë trevat shqiptare 12. Shkruan: Muharrem Salihu Integrimi i shqiptarëve si komb në bashkësinë evropiane, pavarësisht emrit të shtetit ku ata jetojnënuk duhet të kryhe. Numri i viktimave në Vilajetin e Kosovës nën kontrollin serb vetëm në muajt e parë llogaritet të jetë rreth 25. Pikat ku do bëhen këto Konferenca janë: Shqipëri (Tropojë, Tiranë, Sarandë), Kosovë (Mitrovicë dhe Prishtinë), Maqedoni (Tetovë), Mal i Zi (Ulqin), Serbi (Preshevë) dhe një në trevat Çame (zona e saktë për tu përcaktuar). Hajnat në Serbi plaçkisin mërgimtarët shqiptarë Ne faqen tone do te mund te gjeni muzik shqip, albachat, horoskop, lajmet e fundit si dhe shume argetim te. 11: Diskutojmë : Bazuar në hartën e Evropës të paraqitur në klasë, përcaktoni pozitëngjeografike të trevave shqiptare në Serbi dhe vlerësoni rolin e saj në kushtetnatyrore, popullimin dhe në zhvillimin ekonomik të tyre. Intelektuale qe duhet te mblidhen nga gjithë trevat e Shqipërisë , njerëz qe kane studiuar ketë fenomen dhe qe propozojnë terapinë për shërimin e kësaj sëmundjeje. Princi » Shkëputja nga Bizanti dhe ekspansioni Serb në trevat shqiptare Shkëputja nga Bizanti dhe ekspansioni Serb në trevat shqiptare Shqiperia gjate sundimit te car Stefan Dushanit (1331-1355). Cilësohet bashkë me Mitrush Kutelin, si bashkëthemelues i tregimit modern shqiptar, ndërkohë si Ministër Arsimi ka meritën për dërgimin e 200 mësuesve në trojet shqiptare jashtë kufijve shtetërorë të Shqipërisë. Nebi DERVISHI* PËRMBLEDHJE Pas shtypjes së Lëvizjes së Pejës, Porta e Lartë i vijoi ndjekjet dhe persekutimet në Shqipëri. Ramush Haradinajt me një urdhër-arresti të lëshuar nga Serbia do t’i ngjante situatës ku Gjermania do të …. I), nga i cili kemi dëshminë: “Kështu prej Jerusalemit rreth e përqark deri në Ilirik e kam kryer plotësisht detyrën time të përhapjes së lajmit të gëzueshëm mbi Krishtin”. Mbi 120 prodhues nga të gjitha trevat shqiptare po marrin pjesë në panairin tashmë tradicional “Blej Shqip”, i cili është hapur sot në sheshin “Zahir Pajaziti”, në Prishtinë. Pjesa e Parë. Këto rezultate pozitive dhe evenimentet e ndeshjes në Serbi kanë krijuar një përhapje valësh patriotike në të gjitha trevat shqiptare. Në trevat shqiptare nuk vlente kurrfarë legjislacioni, “rregullin” dhe “qetësinë” e siguronte ushtria serbo-jugosllave me ndihmën e aparatit policor. Në skenë dolën grupe vallëtarësh, këngëtarësh e instrumentistësh nga të gjitha trevat, duke interpretuar sipas programit më se 30 pika të ndryeshme. Pra cili shqiptar do ta pranonte kishen sllave dhe greke ai domosdo te te asimilohej, ose te konvertohej ne fene islame per ti shpetuar sllavizimit perktesisht greqizimit. Zotimet për popullatën shqiptare në Serbi, ndër më të diskriminuarat në rajonin e Ballkanit, janë bërë pjesë e diskurseve dhe fjalimeve elektorale të liderve politikë në Kosovë. Plan-program veprimi i diasporës shqiptare, në raport me trojet e tyre etnike nën Mal të Zi! Ina-Online; 25 Qershor 2019, 8:30 E kam theksuar më parë rëndësinë e bashkëpunimit të ndërsjelltë në mes të organizatave shqiptare me prejardhje nga trevat e tyre etnike nën Mal të Zi që veprojnë në SHBA si dhe riaktivizimin e. Ka qenë Estela Ujka ajo e cila na ka shuar kureshtjen se sa paguhen blogeret shqiptare. (“Skllavërimi i femrës shqiptare përmes martesave me serb privilegj për Serbinë,”varr” për Shqipërinë! Shtutgard, Gjermani, Shtator 2011 ). 000, rasti si ne Dollnen , Cashka etj. Me qëndrimet e tyre shoviniste, akademikët dhe politikanët serbë gjithmonë kanë synuar të manipulojnë zhvillimet demografike të. Festa më e madhe shqiptare, në Amerikë, me këngët, vallet, kostumet folklorike shumëngjyrshe dhe traditat nga të gjitha trevat shqiptare, në Amerikë, vjen nën kujdesin shembullorë të Kishës Katolike Shqiptare Zoja e Shkodrës, dhe konsiderohet si festa më e madhe. U bë pastrimi i më se 700 vendbanimeve shqiptare dhe të përzira me popullatë tjera serbe, çerkeze etj. gjitha trevat shqiptare. Nëse trevat shqiptare në Serbi do të boshatisen nga shqiptarët autoktonë, atëherë këto troje ka pak gjasë që të bëhen pjesë e negociatave për ardhmërinë e mëtejshme të tyre. Ne komunën Petran, gjenden 6 burime ne rreze te shkëmbinjve masive, ne te dy anët e lumit Lengaricë. Aleksandar Vuçiçi fitoi zgjedhjet në Serbi – diçka tjetër as që pritej përballë fuqisë së tij parademokratike dhe bojkotit të opozitës. (“Skllavërimi i femrës shqiptare përmes martesave me serb privilegj për Serbinë,”varr” për Shqipërinë! Shtutgard, Gjermani, Shtator 2011 ). Panairi organizohet nga Komuna e Prishtinës dhe Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes së Republikës së Shqipërisë. From this page you can:. Në trevat plot histori e ngjarje të jashtëzakonshme, Meta ndan fotot dhe emocionet e udhëtimit të tij 02/05/2020 - 20:03 Këtë mesditë kreu i shtetit ishte në Barmash të Kolonjës, ku kujton edhe ngjarjen e jashtëzakonshme të rezistencës antifashiste. Rikthehet modeli i dy Gjermanive si zgjidhje për raportet Kosovë –Serbi In Bota , Lajme Mediumi publik gjerman duke u thirrur në burime brenda qeverisë gjermane thotë se zgjidhja ndërmjet Kosovës e Serbisë duhet të bazohet në marrëveshjen e vitit 1972 ndërmjet Gjermanisë Perëndimore e Gjermanisë Lindore. TIRANE– Arkivat dhe puna arkivore në trevat e shqiptarëve në shek. Përveç ushtrisë nga trevat jugore shqiptare, kishin shkuar për të jetuar në Beograd, edhe njerëz me profesione të ndryshme (shih fig, 6). Flamuri i përbashkët, himni kombëtar, historia e përbashkët, këngët popullore, gjuha, etj. Në anën tjetër e pranishme në këtë panair është vetëm një kompani nga Shqipëria. Këto janë zgjedhjet e para që po zhvillohen në kushte pandemie, ndërsa sipas mediave vendase pjesëmarrja në votime ka qenë 45. [3] Me krijimin e Mbretërisë së Serbëve, Kroatëve dhe Sllovenëve , pas Luftës së Parë Botërore , shqiptarët në Mal të Zi kanë qenë të diskriminuar dhe të. 11: Diskutojmë : Bazuar në hartën e Evropës të paraqitur në klasë, përcaktoni pozitëngjeografike të trevave shqiptare në Serbi dhe vlerësoni rolin e saj në kushtetnatyrore, popullimin dhe në zhvillimin ekonomik të tyre. Muhamet BELAMbi figurën erudite të njërit prej apostujve të letrave shqipe dhe themeleve të qenësishme të gjuhës dhe kulturës shqipe, Imzot Frang Bardhi, ka mjaft kontribute të rëndësishme nga studiues të njohur të trevave shqiptare kënd. Nazisti Grek i Agimit te Arte vret 63 vjecarin Shqiptar ne Korfuz. 000 mije shqiptare ne Maqedoni sipas votave ? Sllavet kane 75% me +60 vjet , ndersa shqiptaret 33% nen 18 vjet. Kronisti osman Evlija Çelebiu gjatë udhëtimeve të tij nëpër trevat shqiptare në mesin e shekullit XVII, ka lënë disa të dhëna me interes për vendbanimet dhe popullatën shqiptare në Kosovë. Morava Morava Morava ose ndrysheserbet e quajn edhe Morava e Madhe është lumnë Serbi. zhvillimi ekonomik problematikat e detyra kursi shqip. Në gjysmën e parë të shekullit XIX, në rajonin politik dhe autonom të quajtur Servi, nuk bënin pjesë trevat shqiptare në Kosovën e sotme, Novi Pazarit dhe Sanxhakun e Nishit. ATSH ka marrëdhënie kontraktuale me AFP, DPA, ANSA, HSINHUA, Anadolu Agency, TANJUG, APA e tjerë. Procesine e kolonizimit te trojeve shqiptare me elementin sllav dhe te shpernguljes me dhun te shqiptarve per realizuar transformimin e hartes etnike ne favor te vet, Serbia dhe Mali i Zi gjat periudhave me te reja historike, kane vazhduar te zbatojnë sidomos nga vitet e Krizes Lindore(1875), respektivisht qe nga lufta ruso-turke(1877-1878), kur Serbia pushtoi Sanxhankun e Nishit, ku benin pjes edhe viset etnike shqiptare si : Toplica, Kushumlia, Vranja, Masurica, Krahina e Leskocit. Koha shqiptare po ecën përpara për të vendosur shqiptarizmin kudo në trevat e aneksuara të Arbërisë. gjitha trevat shqiptare. Viktimë është vetë historia jonë, e cila e ka mundësuar përbirimin e së keqes në trevat tona. Trevat shqiptare ne Serbi - Te analizoje trevat shqiptare ne Serbi Presheven Bujanovcin dhe Medvegjen duke vleresuar statusin politik vecorite specifike natyrore demografike dhe ekonomike te tyre. Në kohën kur do të intervistohet presidenti Thaçi tek Prokuroria Speciale në Hagë, dhjetëra shqiptarë po qëndrojnë afër Gjykatës. Serbia ka zhvilluar ditën e sotme zgjedhjet parlamentare, ndërsa ora 20:00 ka shënuar zyrtarisht mbylljen e procesit të votimit. Në trevat shqiptare nuk vlente kurrfarë legjislacioni, “rregullin” dhe “qetësinë” e siguronte ushtria serbo-jugosllave me ndihmën e aparatit policor. Pastaj e dhėna tjetėr: "Nė bazė tė burimeve arkivore historike e tė tjera nė trevat e Sanxhakut tė Nishit qė nga Antika e deri nė mes tė shekullit XIX ekzistonte nė. Aktualisht, Kombëtarja Shqiptare ka rezultate shumë më të mira se vite më parë dhe ka një mbështetje të madhe tifozërie. Këtë deklaratë të Erdoganit e kishte cilësuar të pabesueshme edhe shkrimtari shqiptar me famë botërore, njëri nga intelektualët më të njohur në trevat shqiptare, Ismail Kadare. Në një postim në facebook kërçovari që jeton e vepron në SHBA por që ndjek çdo ngjarje rreth trojeve shqiptare e që është angazhuar për çështjen shqiptare e ne veçanti fitoren e Kërçovës. Kreu Politike Emigrimi, si po shpopullohen trevat shqiptare në Malin e Zi. (2L ONLINE) – Shtimin e lartë natyror të popullsisë shqiptare në Ish-Jugosllavi, studiuesit dhe politikanët serbë në vazhdimësi e kanë shikuar nën prizmin e veçorive biologjike, socio-kulturore, psikologjike dhe religjioze të etnisë shqiptare. Duke u bazuarë ne të gjitha faktet historike, në faktet e krishterizimit të trojeve Arbnore qysh nga koha e përhapjes se fes së krishter, shumë thjeshtë mundemi të nxjerrim ne konkludim se të gjitha kishat ortodokse ne tokat shqiptare nuk janë pronë e Serbisë apo Greqisë por janë pronë e shqiptarve ,prona të dokumentuara të. Flamuri i përbashkët, himni kombëtar, historia e përbashkët, këngët popullore, gjuha, etj. Festimet e koncertet u anuluan madje edhe projektet muzikore që ishin dedikuar kësaj dite nuk u publi…. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Ali Salaj përgatiti kronikën. Këto rezultate pozitive dhe evenimentet e ndeshjes në Serbi kanë krijuar një përhapje valësh patriotike në të gjitha trevat shqiptare. Interes për trevat shqiptare patën treguar Serbia, Bullgaria e Mali i Zi në veri e në lindje, kurse Greqia në jug. Hajnat në Serbi plaçkisin mërgimtarët shqiptarë Ne faqen tone do te mund te gjeni muzik shqip, albachat, horoskop, lajmet e fundit si dhe shume argetim te. Në ftesën për pjesëmarrje, për takimin e datës 12 maj 2017 në Tiranë bëhem me …. janë vetëm disa nga veçoritë që vërtetojnë lidhjen e ngushtë mes shqiptarëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe atyre në Kosovë e Shqipëri. Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë ka lajmëruar se do të organizojë një marshim për Festën e 28 Nëntorit, i cili do të fillojë në orën 12:00 në qendër të Tiranës. Kjo sofër bujare ka pritur dhe ka pëcjellë mijëra bartës të kulturës tonë popullore, të traditave më të mira, ato të trashëguara brez pas brezi nga të gjitha trevat shqiptare”. Dhe në këtë rast, Serbia “paqësisht” mban përfundimisht në territor të saj trevat autoktone shqiptare, të cilat i mban padrejtësisht prej më. INSTITUTI I ZHVILLIMIT TË ARSIMIT. Këto janë zgjedhjet e para që po zhvillohen në kushte pandemie, ndërsa sipas mediave vendase pjesëmarrja në votime ka qenë 45. PORTRETI I ISMAIL QEMALIT DHE ISA BOLETINIT SHPALOSET NE TUZ TË MALIT TË ZI. Ja reagimi i Ilir Zenkut rreth Luginës: Spastrimi etnik në Luginën e Preshevës vazhdon me sukses. Ndërsa, hoxha Irfan Salihu, përdorte gjuhën e Sheshelit duke thënë se trevat shqiptare ishin të banuara me turq. “Nga sot ai nuk eshte me shtetasi Berisha, por i ndjeri Berisha, pasi ia ka vdekur politikisht per te gjithe shqiptaret”- tha Spahiu, ne fjalen e tij. Institucionet shëndetësore të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut vazhdojnë të raportojnë për rritjen e rasteve të infektimit me COVID-19. Dihet se në verën e vitit 1919, ushtritë greke, të fryra prej një propagande të rrejshme, iu vërsulën Turqisë, duke ëndërruar të shtrihen deri në. Edhe kur Shqiperia po shkonte drejt 28 NENTORIT 1912 SHPALLJES se PAVARESISE edhe atehere Sulltani qe na “deshte” fort nuk nenshkroj fermanin qe nga 4 VILAJETE qe kishin ndare popullin dhe kombin shqiptar ta bente 1(NJE) VILAJET. Hidrografia e trevave shqiptare. Ndaj shqiptarët në Serbi mbeten shpresëplotë se zgjedhjet në Kosovë dhe Shqipëri do të shërbejnë si zgjidhje potenciale dhe reale që gjendja e tyre të ndryshojë; që jetët e tyre të marrin kuptim dhe të vijojnë ekzistencën në trojet autoktone shqiptare që të parët, me besë, dashuri e besim ju lanë trashëgim. Festa më e madhe shqiptare, në Amerikë, me këngët, vallet, kostumet folklorike shumëngjyrshe dhe traditat nga të gjitha trevat shqiptare, në Amerikë, vjen nën kujdesin shembullorë të Kishës Katolike Shqiptare Zoja e Shkodrës, dhe konsiderohet si festa më e madhe. Përfshirja e pjesës më të madhe të sanxhakut të Nishit në shtetin e ri politik serb u realizua gjatë krizës lindore 1877/78, ndërsa Kosova e sotme pas. Ky bashkim parashikohet të ndodh në vitin 2035 dhe do të përfshijë bashkimin e Shqipërisë me Kosovën si dhe trevat në Maqedoni, Mal të Zi, Serbi si dhe Greqi. Më së shumti vota për parlamentin serb ka fituar Partia Progresiste Serbe […]. Dhe në këtë rast, Serbi "paqësisht" mban përfundimisht në territor të saj trevat autoktone shqiptare, të cilat i mban padrejtësisht prej më. Ato janë vazhdim i natyrshëm i Kosovës dhe trevave shqiptare në Maqedoni, si në aspektin natyror, ashtu edhe sa i përket historisë së popullit, strukturës etnike dhe demografike të popullsisë, veçorive të zhvillimit social-ekonomik, kulturor. Ambasadori amerikan Richard Grenell dhe kryesuesi i delegacionit, Adam Boehler kanë përfunduar vizitën e 21 shtatorit në Kosovë dhe në mbrëmje kanë mbërritur menjëherë në Beograd. ATSH është e vetmja agjenci zyrtare multimediale e lajmeve në Shqipëri. Plot 110 vjet më parë këtu lindi alfabeti ynë…22 Nëntor 1908… Qëndroj përpara kësaj ndërtese historike në oborrin e gurtë të saj dhe pyes veten në heshtje. fudboll – serbi – shqipËri, luhet me 14 tetor ne beograd Pas hedhjes së shortit për eliminatoret e Kampionatit europian ‘Franca 2016’, është caktuar edhe orari i ndeshjeve. Pjesëmarrës në Konferencë: studiues dhe përfaqësues nga të gjitha trevat : Shqipëri, Kosovë, Serbi, Maqedoni, Mal i Zi, Itali, Lugina e Preshevës, diaspora, etj. Rikthehet modeli i dy Gjermanive si zgjidhje për raportet Kosovë –Serbi In Bota , Lajme Mediumi publik gjerman duke u thirrur në burime brenda qeverisë gjermane thotë se zgjidhja ndërmjet Kosovës e Serbisë duhet të bazohet në marrëveshjen e vitit 1972 ndërmjet Gjermanisë Perëndimore e Gjermanisë Lindore. Elona Meta Haubrich, kryetare e Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Europë, tha se mjekët shqiptarë, kudo në Evropë, të bashkuar në Federatën e Mjekëve Shqiptarë, apelojnë tek të gjithë shqiptarët në Shqipëri. Konica është vendlindja e Faik Konicës. Në gjysmën e parë të shekullit XIX, në rajonin politik dhe autonom të quajtur Servi, nuk bënin pjesë trevat shqiptare në Kosovën e sotme, Novi Pazarit dhe Sanxhakun e Nishit. “Kjo është çështje qe duhet zgjidhur prej intelektualeve shqiptare ne një kongres shumëditor. Sa herët shkruante Asllan Dibrani: “Fenomen i pa zakontë ndër shqiptar i shfaqur në kohët e fundit në trevat nga Shqipëria e sidomos ma i theksuar në Shkodër. al gazetashqiptare. Rusia e kishte emëruar Ivan Stepanoviq Jastrebovin në detyra të rëndësishme diplomatike në Shkodër dhe Prizren. (2L ONLINE) – Shtimin e lartë natyror të popullsisë shqiptare në Ish-Jugosllavi, studiuesit dhe politikanët serbë në vazhdimësi e kanë shikuar nën prizmin e veçorive biologjike, socio-kulturore, psikologjike dhe religjioze të etnisë shqiptare. Sipas Veliajt, ky është një rast ideal që votuesit shqiptarë atje duhet ta shfrytëzojnë masivisht duke votuar Listën Shqiptare Genci Nimanbegu- Nik Gjeloshaj, me numrin 10. Nebi DERVISHI* PËRMBLEDHJE Pas shtypjes së Lëvizjes së Pejës, Porta e Lartë i vijoi ndjekjet dhe persekutimet në Shqipëri. trevat shqiptare ne maqedoni dibra bigforumonline com. Kjo përbën një shpresë për popullatën shqiptare autoktone në Serbi, se problemet e tyre tashmë do të kenë edhe një zë më të fortë për t'u përcjellë në forumin më të lartë politik. Flamuri “Autochthonous” i cili shkakoi trazirat në ndeshjen Serbi-Shqipëri më 14 tetor këtë radhë është vendosur në Tuz …. Ndaj shqiptarët në Serbi mbeten shpresëplotë se zgjedhjet në Kosovë dhe Shqipëri do të shërbejnë si zgjidhje potenciale dhe reale që gjendja e tyre të ndryshojë; që jetët e tyre të marrin kuptim dhe të vijojnë ekzistencën në trojet autoktone shqiptare që të parët, me besë, dashuri e besim ju lanë trashëgim. Skuadra serbe është pritur në kryeqytetin qipriot nga tifozët vendas me thirrjet “Kosova është Serbi”. lugina-lajm , bujanoc. Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Bashkimin e Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë organizon panairin tradicional “Blej Shqip” 2018. Në këto konstelacione do të nis udhën edhe arsimi shqip në rajonin e Kumanovës, si një nga trevat më lindore të tërësisë etnike shqiptare. Pjesa e Parë. E bëri duke folur shqip, rrjedhshëm, qetë dhe me vendosmëri. edhe pas diferencimit te Kosoves si krahine autonome. U bë pastrimi i më se 700 vendbanimeve shqiptare dhe të përzira me popullatë tjera serbe, çerkeze etj. 1 15Tema: Objekti i studimit të Gjeografisë së Trevave Shqiptare 15Mësimi 1. Presidenti francez Emannuel Macron më 17 korrik planifikon të organizojë një samit në Paris, sipas disa burimeve. Home / SHQIP (page 20) Ulqin, konservimi i monumenteve të trashëgimisë kulturore February 23, 2019 Comments Off on Ulqin, konservimi i monumenteve të trashëgimisë kulturore. Kjo përbën një shpresë për popullatën shqiptare autoktone në Serbi, se problemet e tyre tashmë do të kenë edhe një zë më të fortë për t'u përcjellë në forumin më të lartë politik. Dhe në këtë rast, Serbia "paqësisht" mban përfundimisht në territor të saj trevat autoktone shqiptare, të cilat i mban padrejtësisht prej më. Keshtu qe e han KRASTAVECIN serbe si me qen shqiptaro-Kosovare. Kryesisht Grenell do të takohet me Presidentin Vuçiç dhe kryeministren Brnabiç për zbatimin e …. Trevat shqiptare ne Serbi mbeten ne kete rep. Të dhënat historike tregojnë se, trevat ilire (shqiptare) kanë hyrë në literaturën sakrale pikërisht që nga koha e Apostolit Shën Pali (shek. Ndërsa, hoxha Irfan Salihu, përdorte gjuhën e Sheshelit duke thënë se trevat shqiptare ishin të banuara me turq. serbe nė hapėsirat shqiptare )". Me qëndrimet e tyre shoviniste, akademikët dhe politikanët serbë gjithmonë kanë synuar të manipulojnë zhvillimet demografike të. Trevat shqiptare jane : Republika e Shqiperise, Republika e Kosoves, trevat shqiptare ne Mal te Zi, trevat shqiptare ne Maqedoni, trevat shqiptare ne Greqi, trevat shqiptare ne Serbi. Ndër të tjera, Ahmet Gjanaj thotë se arrestimi i z. nuk kanë pasë deputetë shqiptarë nga partitë shqiptare në Parlamentin e Malit të Zi, trojenik në këto zona etno-historike, administrative e elektorale, sikurse kanë partitë. Sipas Veliajt, ky është një rast ideal që votuesit shqiptarë atje duhet ta shfrytëzojnë masivisht duke votuar Listën Shqiptare Genci Nimanbegu- Nik Gjeloshaj, me numrin 10. Morava Morava Morava ose ndrysheserbet e quajn edhe Morava e Madhe është lumnë Serbi. Përmbajtja e lëndësMësimi 1. Rruga për te shkuar ne këto monumente natyrore është nëpërmjet itineraret automobilistik Përmet-Petran-Bënjë. , ndërkohë që kënga gjermane «Leonore» me po të njëjtën temë, është shkruar në shekullin e XIX nga një poet gjerman, August Bürger, çka është një krijim i. Ahmet Gjanaj, deputeti Shqiptar në Parlamentin e Brukselit i ka drejtuar një letër Ministrit francez të Drejtësisë për të kërkuar lirimin sa më të shpejt të Ramush Haradinajt. -Gjysma e popullsië së vendit jeton aktualisht në një vend të ndryshëm nga vendi qe jetonte ne vitin 1990. Dje, një deputete 25 vjeçare shqiptare nga Kumanova i dha një leksion të vlefshëm politikës mbarëshqiptare. program orientues. Ne si Ministri e Kulturës për vitin 2018 kemi ndarë 35% të buxhetit të ministrisë për kulturën shqiptare, e kemi krijuar Ansamblin e Këngëve dhe Valleve Shqipe që do të kontribuojë shumë në kultivimin e etnosit shqiptar, po ashtu si Ministri e Kulturës kemi mbështetur një numër rekord të botimeve për këtë vit. Kjo pasi në 20 vitet e fundit ne kemi pasur vetëm takime, marrëveshje, projekte e premtime”, tha Driton Salihu, kryeredaktor i “Presheva. Përveç ushtrisë nga trevat jugore shqiptare, kishin shkuar për të jetuar në Beograd, edhe njerëz me profesione të ndryshme (shih fig, 6). Ajo forcoi më tej regjimin e terrorit policor dhe politikën e mohimit të të drejtave kombëtare më elementare të shqiptarëve. Nëse trevat shqiptare në Serbi do të boshatisen nga shqiptarët autoktonë atëherë këto troje ka pak gjasë që të bëhen pjesë e negociatave për ardhmërinë e mëtejshme të tyre. Pjesa e Parë. Ndaj shqiptarët në Serbi mbeten shpresëplotë se zgjedhjet në Kosovë dhe Shqipëri do të shërbejnë si zgjidhje potenciale dhe reale që gjendja e tyre të ndryshojë; që jetët e tyre të marrin kuptim dhe të vijojnë ekzistencën në trojet autoktone shqiptare që të parët, me besë, dashuri e besim ju lanë trashëgim. Nga Bashkim Kastrati Hapja e Panairit të Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2018” ka nxitur reagime të shumta në Kosovë. Masakrat Serbe Mbi Femijet Shqiptare Kete teme po e titulloj te ngjashme ate qe kam hapur per veprimtarine antishqiptare te Greqise por ne dallim me ate teme, me mungojne materiale si aktuale dhe ato historike. Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Bashkimin e Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë organizon panairin tradicional “Blej Shqip” 2018.